Konuşma Bozukluğu ve Ses Sağlığımız

Dil Konuşma Bozuklukları ve Ses Sağlığımız

ses sağlığımız

Ankara Bolular Platformu İle Yaptığımız Söyleşi

Dil-Konuşma ve Ses Bozukluklarında Uzmanlaşmış olan İletişim Başkent Özel Eğitim Merkezi(www.baskentdilkonusma.com) İle yaptığımız söyleşi…

Dil Konuşma Uzmanı; Dil ve ilişkili bilişsel süreçler, konuşma sesi üretimi, konuşmanın akıcılığı, ses, ses yolu rezonansı ve yutma gibi konularda değerlendirme ve davranışsal yöntemlerle sağaltım sağlayan sağlık çalışanıdır. Bugün biz daha çok ses sağlığımız üzerinde duracağız.

Konuşma, her ne kadar günlük hayatta üzerinde pek de düşünmeden gerçekleştiğimiz bir beceri gibi görünse de  Solunum-Fonasyon-Rezonans-Artikülasyon olmak üzere dört temel sistemin koordinasyon içerisinde çalıştığı karmaşık bir mekanizmaya sahiptir. Bu sistemlerden herhangi birinde doğuştan, dış etkenler ya da yanlış alışkanlıklar sebebiyle edinilmiş bir rahatsızlık ses sağlığımızı ve dolayısıyla konuşmamızı kısmen ya da tamamen kaybetmemize neden olabilir. Birçok insan sesi ile ilgili bir sıkıntı yaşadığı zaman kulaktan dolma önlemler almayı tercih etmekte ya da hiç önemsememektedir. Oysa ki, ses kısıklığı gibi çok sık karşılaşılan bir rahatsızlığın bile önemsenmediği takdirde neticesi cerrahi müdahale gerektirecek  bir sürecin başlangıcı olabilir. Ses ve konuşmanın sosyal ve mesleki hayatlarımızda ne kadar önemli bir yer kapladığını düşünürsek, bu konuda bilgilenmenin, bilinçli hale gelmenin de ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Ses sağlığını korumanın ilk ve en önemli adımı ses hijyenine önem vermektir. Her bireyin yaşam tarzı, günlük hayattaki alışkanlıkları gözetilerek Dil Konuşma Terapistleri tarafından vokal hijyen öneri programları hazırlanmaktadır. Dil ve Konuşma Terapistleri ayrıca solunumda diyafram solunumunu kullanmak, fonasyonda ses tellerimize fazla yük bindirmemek, rezonans kavitelerini etkin bir şekilde kullanmak gibi konularda davranışsal yöntemlerle daha sağlıklı ve etkili ses ve konuşma üretimi sağlanmasına yardımcı olmaktadırlar.  

Ses sağlığımıza gereken özeni gösterirsek, ses bozukluğu ile karşılaşma riskimiz o derece azalacaktır.

dil-ve-konusma-bozukluklari-3826

ses bozukluğu

İletişim:  Suadiye Caddesi Sinop Sokak No:18 Yenimahalle ANKARA, ULAŞIN TEL : 0312 344 9316

Mail:info@baskentdilkonusma.com 

http://www.baskentdilkonusma.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir