konuşma bozukluğu ankara konuşma bozuklukları ankara

 

                                                                                  

DİKSİYON

Diksiyon, sesletimin kulağa hoş geldiği, uygun hızda ve yeterli gürlükte, sözcüklerin doğru seçildiği, güzel ve etkili konuşma becerisidir. Biraz daha açacak olursak, ana dilimizin konuşma dili kurallarına uygun, doğru bir telaffuzla ve güçlü bir sesle kulağa hoş gelen, bağlam ile uyumlu vurgu ve tonlamalarla ifademizin güçlendiği bir konuşma becerisidir. Bu yönüyle de hiç şüphesiz sosyal hayatımızın en önemli becerilerinden biridir.

İş hayatımızda, aile çevremizde hatta eşimiz ve çocuklarımızla konuşurken bile konuşmamızın  ne kadar sürükleyici ve etkileyici olduğu büyük önem taşır. Nefesi ve sesi güçlü, telaffuzu düzgün ve insanı sürükleyen bir tonlama ile konuşan kişilere hepimiz gıpta ederiz. Onların konuşması bize keyif verir. Diğer taraftan düşünceleri ve konuşmanın içeriği ne kadar doğru olursa olsun düz bir tonda zayıf bir sesle akıcı olmadan yapılan bir konuşmayı dinlemekte zorluk çekeriz. İçeriği ne kadar dolu olursa olsun konuşma kulağa hoş gelen bir niteliğe sahip değilse üzerinde titizlikle durulmuş düşünceler, ince duygular dinleyiciye aktarılamayacak ve hak ettiği değeri bulamayacaktır. Bu durumu her gün, farklı bağlamlarda yaşayan milyonlarca insan bulunmaktadır.

Diksiyon çalışmalarının bu katkıları sağlayacağı ve sıkça dile getirilen bir diğer ihtiyaç ise  konuşmada baskın olan yöresel şivelerin azaltılması noktasıdır. Bilindiği gibi ülkemizin kültürel zenginliklerinden biri de birçok yöresel ağız ve şiveyi barındırmasıdır. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kullanılan yedi farklı ağız bulunmaktadır. Bu ağızlar birçok ses özelliği açısından birbirinden büyük farklılıklar göstermektedir. Bununla beraber çift ana dilli veya ana dili farklı olan bireyler Türkçe konuşurken farklı ses özellikleri ve konuşma örüntülerini değiştirmekte güçlükler çekmektedir. Dilimizde bulunan farklı ağız ve şiveler her ne kadar kültürel bir zenginlik olsa da birçok kişi özellikle meslek hayatlarında konuşurken baskın bir şive etkisinin duyulmasını tercih etmeyebilirler. Özellikle sesletime odaklanılarak yapılan bire bir diksiyon çalışmalarıyla bu konuda büyük farklılıklar sağlanmaktadır.

İnsan duygu ve düşüncelerinin dinleyicide bir etki, bir iz bıraktığını gördüğünde hiç şüphesiz kendini değerli ve yeterli hissedecek yani özgüveni yükselecektir. Özgüveni yükselen insan ise hayatın her alanında kendisi ve çevresi ile barışık, etkinliği ve medeni cesareti yüksek bir birey haline gelecektir. bu nedenle diksiyon becerisi ne kadar erken yaşta kazanılmaya başlanırsa o kadar iyidir diyebiliriz.

Uzman Danışma Hattı:0 533 573 45 64

Kurum Müdürü(Hatice Hoca):0554 822 46 16

SERVİS HİZMETİMİZ ÜCRETSİZDİR